Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա -դասարանական աշխատանք 17․03․2021

763բ

Հեծանվորդը առաջին 2 ժամում  18կմ/ժ արագությամբ ,հետո արագություն  3կմ/ժ-ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։Որքն  ճանապարհ նա անցավ այդ 4 ժամում

18-3=15

15+15=30

18+18=36

30+36=66

764

Զբոսաշրջիկը 3 ժամ գնաց ավտոմեքենայով 80կմ/ժ արագությամբ այնուհետև 2 ժամ գնաց ձիով10կմ/ժ  արագությամբ։Դրանից հետո նրան  մնաց անցնելու ևս 7կմ։Որքան ճանապարհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։

80×3=240

10×2=20

240+20=260

260+7=267

766բ

Գյուղից դեպի սար միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծյալ։Որքա՞ն կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 40 րոպե հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը՝ 145մ/ր։

130×40=5200

154×40=6160

6160-5200=960

768բ

Առաջին ծորակից 1ժ-ում հոսում է 150լ ջուր, երկրորդից՝120լ։ 5000լ տարողությամբ դատարկ ջրավազանը երկու ծորակներից միաժամանակ 4 ժամ անընդհատ ջուր լցվեց։ Դեռ քանի՞ լիտր ջուր է անհրաժեշտ ջրավազանը ամբողջապես լցնելու համար։

150×4=600

120×4=480

600+480=1080

5000-1080=3920

769բ

320000:(6104-69×88)+(4580-4260)x1000

69×88=6072

6104-6072=32

4580-4260=320

320000:32=10000

320×1000=320000

10000+320000=330000

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Google photo

Для комментария используется ваша учётная запись Google. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s