Մաթեմատիկա

Կրկնություն-մաթեմատիկա 17․01․2021

1.Հաշվիր ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը, եթե նրա կողմերի երկարություններն են՝ 6 սմ և 14 սմ:

P=6+6+14+14=40սմ

S=6×14= 84սմ

Պատ․՝ P=40սմ, S=84սմ

2․Քառանկյան երկու կողմերի գումարը 66մմ է, որը 10մմ-ով փոքր է մյուս երկու կողմերի գումարից։ Հաշվիր այդ քառանկյան պարագիծը։

Լուծում

66մմ+10մմ =76մմ

P=66մմ+76մմ=142մմ

Պատասխան․՝142մմ

3.Գնացքը I օրը անցավ 365 կմ, II օրը՝ 24կմ-ով պակաս, քան I օրը : III օրն անցավ 62կմ-ով ավել, քան II օրը: Որքա՞ն ճանապարհ անցավ գնացքը 3 օրում:

Լուծում

365-24=341 կմ

341+62=403 կմ

365+341+403=1109կմ

Պատ․՝ 1109կմ

4.Սոնան գնել է 6 տուփ կոնֆետ, իսկ Աննան՝ 4 տուփ: Սոնան վճարել է 2400 դրամով ավելի, քան Աննան: Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած կոնֆետի համար:

Լուծում

6-4=2

2400:2=1200

6×1200=7200

4×1200=4800

Պատ․՝ Սոնա- 7200դրամ, Աննա- 4800դրամ

5.Զբոսաշրջիկները առաջին օրում անցան 18 կմ ճանապարհ, որը 6 անգամ քիչ է երկրորդ օրվա անցած ճանապարհից: Որքա՞ն ճանապարհ են անցել զբոսաշրջիկները այդ երկու օրում:

Լուծում

18:6=3

3+18=21

Պատ․՝ 21 կմ անցավ երկու օրում

6.6 մ ժապավենից կարելի է պատրաստել 15վարդ։Որքա՞ն ժապավեն է հարկավոր 60 վարդ պատրաստելու համար։

Կարող ես ժապավենի երկարությունը արտահայտել սանտիմետրերով։

Լուծում

6 մ=600սմ

600սմ։15=40սմ

40սմ x60=2400սմ

Պատ․՝2400սմ

7.Եթե Անին իր ունեցած գումարից ծախսեր 120դրամ,ապա նրա մոտ կմնար այնքան գումար,որքան ունի Արևը։Հաշվի՛ր թե նրանցից յուրաքանչյուրը որքան գումար ունի,եթե նրանք միասին ունեն 2520դրամ։

Լուծում

2520-120=2400

2400:2=1200

1200+120=1320

Պատ․՝ Անի- 1320 Արև-1200

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s