Հեռավար-առցանց ուսուցում, Մաթեմատիկա

« Մաթեմատիկական լրացուցիչ առաջադրանքներ. 20.04-24.04»։

21Հաշվի՛ր արտադրյալը։

2300  x 6 = 13800

1400 x 9 = 12600

780 x 5 = 3900

39000 x 3 = 117000

12000 x 8 =96000

328 x 800 = 262400

129 x 3000 = 387000

327 x 40 =13080

129 x 500 = 64500

218 x 4000 = 872000

40 x 40 =  1600

300 x 20 = 6000

200 x 70 = 14000

80 x 600 = 48000

90 x 8000 = 720000

70 x 700 =49000

22. Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

Ա․ (28 + 322) : 7 – 126 x 0 : 45 = 50-0=50

Բ․ (314 + 562): 876 + 126 x 1 = 1+126=127

Գ․ (700 — 619) : 9 – 0 x 324 = 9-0=9

Դ․ (901 – 692 ) : 209 + 1 x 304 = 1+304=305

23Աղյուսակից օգտվելով՝ լրացրո՛ւ աղյուսակը։

բանջարեղեն1 կգ արժեքը2 կգ արժեքը5 կգ արժեքը10 կգ արժեքը30 կգ արժեքը90 կգ արժեքը
մաղադանոս30601503009002700
լոլիկ9018045090027008100
գազար1002005001000300090000
վարունգ12024060012003600091800
ճակնդեղ408020040012003600
բրոկոլի408020040012003600
ԲանջարեղենՎճարեցինԳնեցին ․․․ կգ
Լոլիկ270030 կգ
Մաղադանոս3000100 կգ
Գազար8008 կգ
Վարունգ1200010 կգ
Ճակնդեղ160030 կգ
բրոկոլի1204 կգ

24Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Զատկի համար մայրիկը ներկեց 18 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեց մայրիկը, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 2-ով շատ էին դեղին ձվերից։

Լուծում

18-2=16

16:2=8դեղին

8+2=10 կարմիր

Պատ․՝կարմիր 10, դեղին 8

Բ․ Դավիթը մեկ պաղպաղակի և մեկ կոնֆետի համար վճարեց 320 դրամ։ Դավիթը ինչքա՞ն վճարեց կոնֆետի համար, եթե գիտենք, որ այն պաղպաղակից 20 դրամով թանկ էր։

Լուծում

320-20= 300

300:2=150 պաղպաղակ

150+20=170 կոնֆետ

Պատ․՝ 170դրամ

21Հաշվի՛ր  արտահայտության արժեքը։

30 x 10 = 3000

70 x 4 =280

50 x 90 =4500

20 x 600 =12000

6000 x 30 =180000

500 :100 =5

9000 : 10 =900

350 : 7 =50

6300 : 900 =70000

56000 :  80 =7000

25Կատարի՛ր սյունակով բազմապատկում։

413 x 2 =

  413
 X  2
  826
       

4603 x 5 =

 4603
X   5
23015
       

398 x 7 =                                                                            

  398
x   7
 2786
       

4500 x 5=

  4500
x    5
 22500
        

745 x 300 =

   745
x  300
 + 000
    000 
2  235  
2  23500

485 x 300 =

   485
x  300
  +000
    000 
1  455  
1  45500

26Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Կարմիր ավտոմեքենան սլանում էր կապույտի ետևից։ Հետո նրանք հավասարվեցին։ Ինչո՞ւ։

Պատ․՝Կարմիր մեքենան ավելի արագ էր սլանում։

Ա․ Կարմիր մեքենան ավելի արագ էր սլանում։

Բ․ Կապույտ մեքենան ավելի արագ էր սլանում։

Գ․ Մեքենաների արագությունները հավասար են։

Բ․ Ռազմիկը քույրիկի համար նվեր պատրաստեց։ Այն գտնվում է կարմիր, կլոր հատակով, ժապավենով և բարձր տուփում։ Ո՞ր տուփում է նվերը։

Պատ․՝ N2

27Աղյուսակից օգտվելով՝ լրացրո՛ւ աղյուսակը։

առարկա1 հատի արժեքը2 հատի արժեքը5 հատի արժեքը10 հատի արժեքը30 հատի արժեքը90 հատի արժեքը
Մկրատ30060015003000900027000
Կրտիչ9018045090027008100
Քանոն1503007501500450013500
Ամրակ102050100300900
Մատիտ8016040080024007200
Կոճգամ20401002006001800
առարկաՎճարեցԳնեց ․․․ հատ
Մկրատ9000 դրամ30 հատ
Կրտիչ1800 դրամ20 հատ
Քանոն1500 դրամ10 հատ
Ամրակ400 դրամ40 հատ
Մատիտ32000 դրամ40 հատ
Կոճգամ800 դրամ40 հատ

28Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Զատկի համար  ներկեցին  25 կարմիր և դեղին ձու։ Քանի՞ կարմիր և քանի՞ դեղին ձու ներկեցին, եթե գիտենք, որ կարմիր ձվերը 5-ով քիչ  էին դեղին ձվերից։

Լուծում

25-5=20

20:2=10 կարմիր

10+5=15 դեղին

Պատ․՝ կարմիր 10, դեղին 15

Բ․ Զատկի համար  տատիկը թխեց 23 չամիչով և ընկույզով թխվածքաբլիթ։ Քանի՞ ընկույզով և քանի՞ չամիչով թխվածքաբլիթ թխեց տատիկը, եթե գիտենք, որ չամիչով թխվածքաբլիթները  7-ով քիչ  էին ընկույզով թխվածքաբլիթներից։

Լուծում

23-7=16

16:2=8 չամիչով

8+7=15 ընկույզով

Պատ․՝8 չամիչով, 15 ընկույզով

29Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Սևուկը և Շեկլիկը միաժամանակ բազմոցից ցած թռան և վազեցին դեպի կերակրաամանին։ Շեկլիկը ավելի շուտ հասավ։ Ո՞ր կատվի արագությունն էր ավելի փոքր։

Ա․ Շեկլիկի   Բ․ Սևուկի

Պատ՝ Սևուկի

Բ․ Անահիտը, մայրիկը և տատիկը շատ են սիրում կենդանիներ։ Մայրիկը սիրում է կատու, իսկ տատիկը չի սիրում շուն ու կատու։ Ի՞նչ կենդանի է սիրում Անահիտը։

Պատ․՝

Անահիտ-շուն

Մայրիկ- կատու

Տատիկ- կրիա

30Կռահի՛ր թիվը։

Ա․ Զույգ  երկնիշ թիվ է, տասնավորը 3 է, և բազմապատիկ է 4-ին։

Պատ․՝ 32,36

Բ․ Պարունակում է 12 տասնյակ, կենտ է, փոքր է 122-ից։

Պատ․՝ 121

Գ․ Ամենամեծ զույգ քառանիշ թիվն է։

Պատ․՝8888

Դ․ Ամենափոքր կենտ եռանիշ թիվն է։

Պատ․՝101

31Դի՛ր փակագծեր այնպես, որ ստանաս հավասարություն։

80 – (60- 40) ։ 20 = 79  

80 – (60 –  (40 : 20) = 22  

80 : (40 – 20 )+ 20 = 24

80 : (40 – 20 + 20) = 2

32. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Տիգրանը 8 տարեկանէ: Նրա քույրը՝մեկ  տարով մեծ, իսկ  եղբայրը մեկ տարով փոքր է Տիգրանից: Որքա՞ն է այս երեք երեխաների տարիքների գումարը:

Լուծում

Տիգրան-8

8+1=9 քույր

8-1=7 եղբայր

8+9+7= 24

Պատ՝․24

Բ․Խզբզ ձիու համար երեխաները բերեցին 20 խնձոր: Ամեն օր նա ուտում  էր երկու խնձոր: 11-րդ խնձորը Խզբզը կերավ չորեքշաբթի: Շաբաթվա ո՞ր օրն էր նա սկսել ուտել իր գազարները:

Պատ․՝Երկուշաբթի

Գ․ Եվան որոշեց թելերով երկգույն թևնոցներ հյուսել  իր ընկերուհիների համար։ Քանի՞ տարբեր թևնոց կստացվի, եթե Եվան ունի սպիտակ, դեղին, կարմիր և կապույտ գույնի թելեր։

Պատ՝․6

Դ․ Տուփում կա 5 կանաչ, 2 կարմիր, 7 կապույտ մատիտ։ Առանց նայելու ամենաքիչ քանի՞ մատիտ հանենք, որ գոնե մեկ կապույտ մատիտ դուրս գա։

Պատ՝․8

33Պատմի՛ր  206 400 թվի մասին:

1. Թիվը գրի՛ր տառերով.  Երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր

2. Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով 2+0+6+4+0+0=12

3. Հարևան թվերն են 206 399, 206 401

4. Հաջորդող թիվն է 206 401

5. Նախորդող թիվն է 206 399

6. Մեծացրո՛ւ  112.014-ով, 78013-ով.

 206400
+112014
 318414
 206400
  78013
 284413

7. Փոքրացրո՛ւ  104938-ով, 23472-ով.

 206400
104938
 101462
 206400
 23472
 182928

8. Մեծացրո՛ւ 10 անգամ. 206 4000

9. Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ. 2064

10. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը. 200 046

11. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը. 642 000

12. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր  5 հատ վեցանիշ թիվ.

206 400- 200 406, 402 600, 200 046, 642 000, 200 604

13. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.

200 046, 200 406, 200 604, 402 600, 642 000

34Հաշվի ՛րարտահայությանարժեքը։

600 ։ 60 + 2400 ։ 600 + 500 x 4 =10+4+2000=2014

480 : 80 + ( 54 — 240 : 60 ) : 50 = 6+50=56

90 + 9 — 50 x ( 360 — 40 x 9 ) =49×0=0

35Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ լոլիկ ։ Առաջին արկղում կար 80 կգ լոլիկ, երկրորդ արկղում՝  2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 125 կգ լոլիկ։ Ինչքա՞ն լոլիկ  մնաց խանութում։

Լուծում

80×2=160

160+80=240

240-125=115

Պատ․՝ 115 կգ լոլիկ:

Բ․ Սրճարանը ստացավ երեք տուփ թխվածքաբլիթ։ Առաջին տուփում կար 80 թխվածքաբլիթ, երկրորդ տուփում՝ 2 անգամ քիչ, քան առաջին տուփում։ Երրորդ տուփում կար այնքան թխվածքաբլիթ, որքան առաջին և երկրորդ տուփերում միասին։ Դրանից վաճառվեց 110 թխվածքաբլիթը։ Քանի՞ թխվածքաբլիթ մնաց։

Լուծում

80:2= 40

80+40=120

120-110=10

Պատ․՝10 թխվածքաբլիթ:

Գ․ Հողամասից առաջին օրը հավաքեցին 90 կգ գազար, իսկ երկորդ օրը՝ 3 անգամ ավելի։ Հավաքած գազարից 130 կգ ուղարկեցին խանութ, իսկ մնացածը՝ մանկապարտեզ։ Ինչքա՞ն գազար ուղարկեցին մանկապարտեզ։

Լուծում

90×3= 270

270-130=140

Պատ․՝140 կգ:

36. Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Գումարելի40571019547582145214004152557
Գումարելի 6582481534824101342366009854174
Գումար471535005402999214875800014006731

Սյունակով հաշվելու համար

       
       
       

37Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

4800 ։ 600 x (20 + 4  x 20): 400 =8×100:400=2

6400 : 80 + (70 x 30 – 50 x 4) =80+(2100-200)=80+1900=1980

50 x 800 – 1000 : (25 x 40 ) =40000-1000:1000=40000-1=39999

8000 : (160 : 2 )  + 700 x 70 =8000:80+49000=100+49000=49100

38Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Եվան հեքիաթների գիրքը սկսեց կարդալ ապրիլի 3-ին և այն վերջացրեց մայիսի 2-ին։ Քանի՞ էջանոց էր այդ գիրքը, եթե Եվան կարդում էր ամեն օր, օրական 4 էջ։

30×4=120

Պատ․՝120

Բ․ Ռազմիկը խնդրագրքի խնդիրները սկսեց լուծել մարտի 27-ից և ավարտեց ապրիլի 10-ին։ Քանի՞ խնդիր լուծեց Ռազմիկը, եթե նա օրական լուծում էր 10 խնդիր։

Լուծում

15×10=150

Պատ․՝150

Գ․ Տիգրանը, օրական կարդալով 5 էջ, ապրիլի 7-ին սկսեց կարդալ Ամեն ին տիեզերքի մասին հանրագիտարանը և այն ավարտեց մայիսի 12-ին։ Քանի՞ էջից էր բազկացած հանրագիտարանը։

Լուծում

36×5=45

Պատ․՝

Դ․ Ալեքսանդրը, ապրիլի 4-ից սկսած․10 օր շարունակ,  ամեն օր լուծեց 7 խնդիր։ Ընդամենը քանի՞ խնդիր լուծեց Ալեքսանդրը։

Լուծում

10×7=70

Պատ․՝70

39 Գուշակի՛ր՝ ինչ թիվ եմ։

Երկնիշ եմ, կենտ եմ, պատիկ եմ 7-ին, թվանշաններիս գումարը 3 է։

Պատ․՝ 21

Երկնիշ եմ, զույգ եմ, պատիկ եմ 20-ին, թվանշաններիս գումարը 4 է։

Պատ․՝ 40

Եռանիշ եմ, կլոր եմ, հարյուրավորս 2 է, թվանշաններիս գումարը 7 է։

Պատ․՝ 250

Քառանիշ եմ կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 1 է։

Պատ․՝ 1000

40 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Հաշվի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնցից առաջինը 450 է, երկորդը 10 անգամ փոքր է առաջինից, իսկ երրորդը 5 անգամ մեծ է երկորդից։

Լուծում

450:10=45

45×5=225

450+45+225=495+225=720                                        

Պատ՝․ 720

Բ․ Գտի՛ր այն երեք թվերի գումարը, որոնից առաջինը 2500 է, երկորդը առաջինից 10 անգամ փոքր է, իսկ երրորդը առաջինից 10 անգամ մեծ է։

Լուծում

2500:10=250

2500×10=25000

2500+250+25000=25000+2750=27750

Պատ․՝ 27750

Գ․ Երեք թվերի գումարը 8000 է։ Առաջին գումարելին 1800 է, որը 2 անգամ փոքր է երկրորդ գումարելիից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։

Լուծում

1800+3600+2600=8000

1800×2=3600

1800+3600=5400

8000-5400=2600

Պատ․՝ 2600

Դ․ Երեք թվերի գումարը 18500 է։ Առաջին գումարելին 4500 է, երկրորդ գումարելին 2 անգամ մեծ է առաջինից։ Գտի՛ր երրորդ գումարելին։

Լուծում

4500+9000=13500

4500×2=9000

18500-13500=5000

Պատ․՝ 5000

41 Տրված թվերը գրի՛ր տառերով։

15495= տասնհինգ հազար չորս հարյուր  իննսունհինգ

35410=երեսունհինգ հազար չորս հարյուր տաս

64600=վաթսունչորս հազար վեց հարյուր

97801=իննսունյոթ հազար ութ հարյուր մեկ

654187=վեց հարյուր հիսունչորս հազար հարյուր ութսունյոթ

485950=չորս հարյուր ութսունհինգ հազար ինը հարյուր հիսուն

475100=չորս հարյուր յոթանասունհինգ հազար հարյուր

650547=վեց հարյուր հիսուն հազար հինգ հարյուր քառասունյոթ

478001=չորս հարյուր յոթանասունութ հազար մեկ

42 Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։

15495= 10000+5000+400+90+5

35410=30000+5000+400+10

64600=60000+4000+600

97801=90000+7000+800+1

654187=600000+50000+4000+100+80+7

485950=400000+80000+5000+900+50

475100=400000+70000+5000+100

650547=600000+50000+500+40+7

478001=400000+70000+8000+1

43 Տրված թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով։

654187

650547

485950

478001

475100

97801

64600

35410

15495

44 Տրված թվերի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր և հնարավոր ամենամեծ թվերը՝համապատասխանաբար հնգանիշ և վեցանիշ։

15495- 14559, 95541

35410-30145, 54310

64600-40066, 66400

97801-10789, 98710

654187- 145678, 876541

485950- 405589, 985540

475100- 100457, 754100

650547- 405567, 765540

478001- 100478, 874100

45․Պատմի՛ր  674820 թվի մասին:

1. Թիվը գրի՛ր տառերով. Վեց հարյուր յոթանասունչորս հազար ութ հարյուր քսան

2. Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով 600000+70000+4000+800+20

3. Հարևան թվերն են 674821,674819

4. Հաջորդող թիվն է 674821

5. Նախորդող թիվն է674819

6. Մեծացրո՛ւ  258.145-ով, 80813-ով.

 674820
+258145
 932965
 674820
+ 80813
 755633

7. Փոքրացրո՛ւ  40937-ով, 203451-ով.

 674820
 40937
 633883
 674820
203451
 471369

8. Մեծացրո՛ւ 100 անգամ.67482000

9. Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ.67482

10. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը.-204678

11. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.-876420

12. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր  5 հատ վեցանիշ թիվ.

 876420, 204678, 784602, 678420, 426780

13. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով.

876420, 784602, 678420, 426780, 204678

46 Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։

Լուծում

200։2=100

Ռետին-100դրամ

450-100=350

Մկրատ ՝350դրամ

450-350=100

Քանոն՝100դրամ

Պատ․՝ ռետին՝100դրամ, մկրատ՝350դրամ, քանոն՝100դրամ

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։

Լուծում

100+350+100=550դրամ

Պատ․՝ 550դրամ

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։

Լուծում

100×10=1000

350×10=3500

100×10=1000

1000+3500+1000=5500 դրամ

Պատ․՝ 5500դրամ

47․ Պատմի՛ր  206 400 թվի մասին:

1. Թիվը գրի՛ր տառերով. Երկու հարյուր վեց հազար չորս հարյուր

2. Ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով 200000+6000+400

3. Հարևան թվերն են 206399, 206401

4. Հաջորդող թիվն է  206401

5. Նախորդող թիվն է 206399

6. Մեծացրո՛ւ  112.014-ով, 78013-ով.

 206400
+112014
 318414
 206400
+ 78013
 284413

7. Փոքրացրո՛ւ  104938-ով, 23472-ով.

 206400
104938
 101462
 206400
 23472
 182928

8. Մեծացրո՛ւ 10 անգամ. -2064000

9. Փոքրացրո՛ւ 100 անգամ.-2064

10. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենափոքր վեցանիշ թիվը. -204006

11. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր հնարավոր ամենամեծ վեցանիշ թիվը.-642000

12. Թվի թվանշաններով կազմի՛ր  5 հատ վեցանիշ թիվ.

642000, 204006, 400602, 264000,  624000

13. Կազմածդ թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով.

204006, 264000, 400602, 624000, 642000

48 Որոշի՛ր յուրաքանչյուր առարկայի արժեքը։

Լուծում

800-400=400

Մկրատ՝400դրամ

650-400=250դրամ

Վրձին՝250դրամ

400-250=150դրամ

Քանոն՝150դրամ

Պատ․՝ մկրատ՝400դրամ, վրձին՝250դրամ, քանոն՝150դրամ

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից մեկական գնելու համար։

Լուծում

400+250+150=800դրամ

Պատ․՝ 800դրամ

Ինչքա՞ն գումար է հարկավոր յուրաքանչյուր առարկայից տասական գնելու համար։

Լուծում

400×10=4000

250×10=2500

150×10=1500

4000+2500+1500=8000

Պատ․՝ 8000դրամ

49 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Մի դաշտից հավաքեցին 340 կգ լոլիկ, մյուսից՝ 560 կգ։ Ամբողջ լոլիկը լցրին  10 կգ տարողությամբ արկղերի մեջ։ Հաշվի՛ր, թե քանի արկղ օգտագործվեց։

Լուծում

340+560=900

900:10=90

Պատ․՝ 90

Բ․ Այգեգործը մի ծառից քաղեց 40 կգ ծիրան, իսկ մյուսից՝ 4 անգամ ավելի և հավասարապես տեղավորեց 20 արկղի մեջ։ Քանի՞ կիլոգրամ ծրան նա լցրեց յուրաքանչյուր արկղի մեջ։

Լուծում

40×4=160

160+40=200

200:20= 10

Պատ․՝ 10

Գ․ Կարմիր և կապույտ ժապավենների ընդհանուր երկարությունը 850 մ է։ Քանի՞ մետր է կարմիր ժապավենը, եթե գիտենք, որ այն 250 մետրով երկար է կապույտ ժապավենից։

Լուծում

850-250=600

600:2=300

300+250=550

Պատ․՝կարմիր՝550

Դ․ Մեծ և փոքր լողավազաններում միասին լողում է 45 երեխա։ Քանի՞ երեխա է լողում փոքր լողավազանում, եթե գիտենք, որ մեծ լողավազանում 5-ով շատ երեխա է լողում։

Լուծում

45-5=40

40:2=20

20+5=25

Պատ․՝  20 երեխա

Ե․ Նիկան գնել է 4 կոնֆետ, իսկ Անուշիկը՝ 7կոնֆետ։ Ինչքա՞ն գումար է վճարելու Անուշիկը, եթե գիտենք, որ Նիկան վճարել է 200 դրամ։

Լուծում

200։4=50

7×50=350

Պատ․՝ 350դրամ

50 Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

8000 + (3200: 400 x  100) =8000+800=8800

(6500 – 200 x 30) x 450 =500×450=225000

1800 : (80 x 50 : 20)  = 1800:20=90

1 x (654 x 40 + 1200 x 6) =26160+7200=33360

51.Տրված թվերը գրի՛ր տառերով։

20451 քսան հազար չորս հարյուր հիսունմեկ

35740 երեսունհինգ հազար յոթ հարյուր քառասուն

30045 երեսուն հազար քառասունհինգ

64009 վաթսունչորս հազար ինը

300474 երեք հարյուր  հազար չորս հարյուր յոթանասունչորս

395007 երեք հարյուր իննսունհինգ հազար յոթ

740009 յոթ հարյուր քառասուն հազար ինը

600780 վեց հարյուր հազար յոթ հարյուր ութսուն

52 Տրված թվերը ներկայացրո՛ւ կարգային գումարելիների գումարի տեսքով։

20451 – 20000+400+50+1

35740-30000+5000+700+40

30045-30000+40+5

64009- 60000+4000+9

300474- 300000+400+70+4

395007- 300000+90000+5000+7

740009- 700000+40000+9

600780- 600000+700+80

53 Տրված թվերը դասավորի՛ր նվազման կարգով։

740009

600780

395007

300474

64009

35740

30045

20451

54 Տրված թվերի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր և հնարավոր ամենամեծ թվերը՝համապատասխանաբար հնգանիշ և վեցանիշ։

20451 – 20145, 54210

35740- 30457, 75430

30045- 30045, 54300

64009- 40069, 96400

300474- 300447, 744300

395007- 300579, 975300

740009- 400079, 974000

600780- 600078, 876000

55 Լրացրո՛ւ ապրիլ ամսվա օրացույցը։

Երկուշաբթիերեքշաբթիչորեքշաբթիհինգշաբթիուրբաթշաբաթկիրակի
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Ամսի քանի՞սն էր

Այսօր ամսի քանի՞սն է։26.04
Քանի՞ երեքշաբթի օր ունի ապրիլը։4
Քանի՞  ուրբաթ օր ունի ապրիլը։4
Քանի՞ օր ենք ապրիլին դպրոց հաճախելու։22
Ամսի քանի՞սն էր երկու օր առաջ։24
Ամսի քանի՞սն էր 3 շաբաթ առաջ։05.04
Ամսի քանի՞սն էր 20օր առաջ։06.04
Ամսի քանի՞սն էր մեկ ամիս առաջ։27.03

Ամսի քանի՞սը կլինի

Երկու օր հետո28.04
Տասը օր հետո06.05
Մեկ շաբաթ հետո03.05
Երեք շաբաթ հետո17.05
25 օր հետո21.05
Մեկ ամիս հետո26.05

Շաբաթվա ի՞նչ օր էր

Երեկշաբաթ
Երեք օր առաջհինգշաբթի
Մեկ շաբաթ առաջկիրակի
2 շաբաթ առաջկիրակի

Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի

Վաղըերկուշաբթի
Հինգ օր հետոուրբաթ
Մեկ շաբաթ հետոԿիրակի
Մեկ ամսի հետոերեքշաբթի

Ինչպիսի՞ եղանակ է այսօր

արևոտամպամածանձևայինքամոտ
 ++ 

56 Ո՞ր թիվն եմ։

Երկնիշ եմ, կլոր եմ, 8-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 4 է։

Պատ՝ 40

Երկնիշ եմ, կենտ եմ, 9-ի պատիկ եմ, թվանշաններիս գումարը 9 է։

Պատ՝․ 81

Եռանիշ եմ, կլոր եմ, բաժանվում եմ 100-ի, թվանշաններիս գումարը 5 է։

Պատ՝․ 500

Եռանիշ եմ, կենտ եմ, թվանշաններս նույնն ես, թվանշաններիս գումարը բաժանվում է 9-ի։

Պատ․՝ 333

Քառանիշ եմ, հազարավորս 5 է, հարյուրավորս 3 է, բաժանվում եմ 100-ի։

Պատ․՝ 5300

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s