Հեռավար-առցանց ուսուցում, Մաթեմատիկա

Լրացուցիչ մաթեմատիկա 41-60

41 Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Գումարելի2541014020345102312345912  63901457064100
Գումարելի  4590241111049021877  408835614  8430  8200
Գումար3000038131450004500050000420042300072300

42․Երկու թվերի գումարը 54260 է։ Այդ թվերից մեկը 19870 է։ Գտի՛ր այդ թվերի տարբերությունը։

Լուծում

54260-19870=35390

35390-19870=15520

Պատ․՝15520

Երկու թվերի տարբերությունը 36540 է։ Այդ թվերից մեկը 17520 է։ Գտի՛ր այդ թվերի գումարը։

Լուծում

36540+17520=54060

17520+54060=71580

Պատ․՝71580

43․Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Նվազելի15420148752015436500847119652151487163122
Հանելի  1540  4782    9542179563663211002148764700
Տարբերություն1388010093192001470521048754213000098422

44. Պատմի՛ր84300 թվի մասին:

  • Թիվը գրի՛ր  տառերով:Ութսունչորս հազար երեք հարյուր
  • 84300-ն ունի   8430 տասնյակ և 0 միավոր
  • Հարևան թվերն են՝ 84301, 84299
  • Հաջորդող թիվն է՝ 84301
  • Նախորդող թիվն է՝ 84299
  • Մեծացրո՛ւ  41789-ով:126089
  • Մեծացրո՛ւ 13970-ով:98270
  • Մեծացրո՛ւ 72084-ով:156384
  • Մեծացրո՛ւ 201470-ով:285770
  • Մեծացրո՛ւ 440064-ով:524364
  • Մեծացրո՛ւ 240747-ով:325047
  • Փոքրացրո՛ւ 30036-ով:54264
  • Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով:64199
  • Փոքրացրո՛ւ 39009-ով:45291
  • Փոքրացրո՛ւ 20940-ով:63360
  • Փոքրացրո՛ւ 11048-ով:73252
  • Մեծացրո՛ւ 10 անգամ(843000) 100 աննգամ(8430000)։
  • Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ(8430), 100 անգամ(843)
  • Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը(84310), հայուրյակը(84400), հազարյակը(85000)
  •  Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։30048
  • Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։84300

45. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Ռազմիկը գնել է 5 փքաբլիթ, իսկ Տիգրանը՝ 7։ Տիգրանը վճարել է 180 դրամ ավելի, քան Ռազմիկը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած փքաբլիթների համար։

Լուծում

7-5=2

180:2=90

5×90=450 Ռազմիկ

7×90=630 Տիգրան

Պատ․՝Ռազմիկ-450դր․ , Տիգրան 630դր․

Բ․ Օթարին գնել է 4 տուփ հյութ, իսկ Նիկան՝ 8 տուփ։ Նիկան վճարել է 400 դրամ ավելի, քան Օթարին։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած հյութի  համար։

Լուծում

8-4=4

400:4=100

4×100=400 Օթարի

8×100=800Նիկա

Պատ․՝ Օթարի -400դրամ, Նիկա -800դրամ։

Գ․ Պապիկը գնեց 3 կգ ձուկ և 2 կգ խեցգետին՝ վճաելով ընդամենը 7600 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կգ ձկան արժեքը, եթե 1 կգ խեցգետինն արժե 800 դրամ։

Լուծում

2×800=1600

7600-1600=6000

6000:3=2000

Պատ․՝ 2000

Դ․ Նարեկը մայրիկի համար գնեց 7 նարգիզ և 9 կակաչ՝ վճարելով ընդամենը  4100 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կակաչի արժեքը, եթե 1 նարգիզը արժե 200 դրամ։

Լուծում

7×200=1400

4100-1400=2700

2700:9=300

Պատ․՝ 300

46 Ի՞նչ թիվ պետք է լինի հարցական նշանի փոխարեն։

Պատ․՝ 29

47Երրորդ դասարանի Դավիթը դպրոցի պարտիզպանին օգնեց էտել ծառերը։ Ծառի բարձր ճյուղերին հասնելու համար նա կանգենց 13 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքին։ Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Ռազմիկը։

13-1=12

12:2=6

6+1=7

Ռազմիկը կանգնեց 7-րդ սանդուղքին ։

48 Բերքահավաքի ժամանակ սալոր քաղելու համար Աննան կանգնեց 17 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքի վրա։Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Անննա։

17-1=16

16×2=8

8+1=9

Աննան կանգնեց 9-րդ սանդուղքին

49Քանդակի արվեստանոցում կար 24 կգ կավ: Մարտի 21-ից սկսած՝ քանդակագործը օրական 3 կգ կավ է օգտագործում։ Ամսի քանիսի՞ն կվերջանա եղած կավը։

24:3= 8

Կավը կվերջանա մարտի 28-ին

50․ Հրուշակագործը պահեստում ունի 14  կգ ալյուր։ Երկուշաբթի օրվանից նա պետք է ամեն օր 3 կգ ալյուրով բլիթներ  պատրաստի։ Շաբաթվա ո՞րերորդ օրը կվերջանա ալյուրը։

Հինգշաբթի օրը կօգտագործի 12կգ ալյուր , պահեստում կմնա 2կգ ալյուր։

49 Գտի՛ր օրինաչափությունը և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ

1, 2, 6, 24, 240, ․․․։

1×2= 2×3= 6×4= 24×5=124 124×6=744։

50Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։

2700-2600=100

Մանուշակ 100 դ

4200-2600=1600

1600-100=1500

Կակաչ 1500

1500+100=1600

2600-1600=1000

1000:2=500

Վարդագույն նագիզ 500

51Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

6545 + 3218 – 3 x 700 =6545+3218-2100=7663

235 x 3 – 4200 : 60 =705-70=635

8100: 90 + (35×6): 7=90+210:7=90+30=120

3500 : 70 + (240 x 10) : 8 =50+2400:8=50+300=350

52. Լրացրո՛ւ աղյուսակները։

A800900600
B5030300
a x b + a : b800×50+800:50= 40000+16=40016900×30+900:50= 27000+18=27018600×300+600:300= 180000+2=180002
A400012009000
B430030
a x b —  a : b4000×4-400:4= 16000-100=159001200×300-1200:300=360000-40=359960  9000×30-9000:30= 270000-300=269700

53.  Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։

1200-900=300

1200-900=300

300+300=600

900-600=300

Բոլոր ծաղիկները նույն գինն ունեն 300 դր․

54. Կազմի՛ր արտահայտություններ

Ա․ 3 հատ 5 -ով ստացի՛ր ա․2, բ․ 5, գ․ 0, դ․ 4։

Ա(5+5):5

բ 5×5:5

գ 5x(5-5)

դ 5-5:5

Բ․ 5 հատ 3-ով ստացի՛ր ա․ 4, բ․ 13, գ․ 3, դ․ 31։

ա 33:33+3

բ (33-3):3+3

գ 33-33+3

դ (33-3)+3:3

Գ․ 4 հատ 4-ով ստացի՛ր  ա․ 3, բ․ 1, գ․ 10, դ․ 6։

ա (4×4-4):4

բ 4-4+4:4

գ(44-4):4

դ (4+4):4+4=6

55 Օրինաչափությունը նկատի՛ր և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ։

Ա․ 1, 6, 12, 19, 27

Բ․ 5, 7, 4, 6, 3

Գ․ 3, 5, 9, 15, 31

56 3 տարբեր գույնի ափսեում տարբեր մրգեր են՝ խնձոր, նարինջ և բանան։ Խնձորը կապույտ և սպիտակ ափսեների մեջ չէ։ Նարինջը կապույտ և վարդագույն ափսեների մեջ չէ։ Բանանն ի՞նչ գույնի ափսեի մեջ է։

Բանանը  կապույտ գույնի ափսեի մեջ է։

57 Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։

4 շաբաթ – 2 շաբաթ 2 օր =  1 շաբաթ 5 օր

2 տարի – 1 տարի 8 ամիս=4 ամիս

6 օր – 2 օր 14 ժամ=3 օր  10օր

9 ժամ – 2 ժամ 40 ր =6 ժամ   20 ր

4 ր – 2 ր 30 վայրկյան=1 ր 30 վայրկյան

3 տ – 1 տ 300 կգ = 1 տ 700 կգ

2 ց – 1 ց 20 կգ =80 կգ

6 կգ – 3 կգ 400 գ =2 կգ  600 գ

5 կմ – 3 կմ 400 մ =1կմ  600մ

7 մ – 2 մ 30 սմ =4մ  70սմ

4 սմ – 2 սմ 3 մմ =1սմ  7մմ

58 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Արկղում կար 7 կգ խնձոր։ 3 կգ 200 գ խնձորը կերան։ Ինքա՞ն խնձոր մնաց։

Լուծում

7կգ․ -3կգ․ 200գ․= 3կգ․ 800գ․

Պատ․՝3կգ․ 800գ․ խնձոր

Բ․ Ալրաղացում կար 3 տ ալյուր։ 1 տ 600 կգ ալյուրը ուղարկեցին խանութ։ Ինչքա՞ն ալյուր մնաց։

Լուծում

3տ․- 1տ․ 600կգ․=1տ․ 400գ

Պատ․՝1տ․ 400 ալյուր

Գ․ Թելի կծիկում կար 45 մ թել։ 30 մ 20 սմ-ով գլխարկ գործեցին։ Ինչքա՞ն թել մնաց։

Լուծում

45 մ -30 մ 20սմ=14մ․80սմ․

Պատ․14մ․80սմ․

Դ․ Պետրոսը 2 կմ ճանապարհից 1 կմ 600 մ-ը անցավ հեծանիվով, մնացած ճանապարհը՝ ոտքով։ Ինքա՞ն ճանապարհ Պետրոսը ոտքով անցավ։

Լուծում

2կմ․-1կմ․600մ =400մ․

Պատ․՝ 400մ․

Ե․ Շախմատի պարապմունքը տևում է 2 ժամ։ Դասը սկսվելուց 1 ժամ 15 րոպե անց Անուշիկը տուն գնաց։ Դասի ավարտից ինչքա՞ն ժամանակ շուտ Անուշիկը դուրս եկավ։

Լուծում

2ժ․-1ժ 15ր․=45ր․

Պատ․՝45ր․

Զ․ Ներկայացումը սկսվում է ժամը 6-ին։ Արամը ներկայացումից 1 ժամ 20 րոպե առաջ տանից դուրս եկավ, որպեսզի քայլելով հասնի թատրոն։ Ժամը քանիսի՞ն Արամը տանից դուրս եկավ։

Լուծում

6-1ժ 20րոպե․= 4անց 40ր․

Պատ․՝

59 Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։

 1 կգ500 կգ2 կգ 500 գ 10 կգ 250 գ
Ելակ1400 դրամ 700000350014000350
Կոնֆետ2200 դրամ1100000550022000550
Պաղպաղակ2000 դրամ1000000500020000500
Հալվա800 դրամ40000020008000200

60 Պատկերացրո՛ւ, որ ունես 2500 դրամ։ Կկարողանա՞ս քո ունեցած գումարով գնել

Ա․ 1 կգ ելակ և կես կգ կոնֆետ

Բ․ 2 կգ հալվա և կես կգ պաղպաղակ

Գ․ 1 կգ կոնֆետ և կես կգ պաղպաղակ

Դ․ Կես կգ կոնֆետ, կես կգ պաղպաղակ և 1 կգ ելակ

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s