Հեռավար-առցանց ուսուցում, Մաթեմատիկա

Լրացուցիչ մաթեմատիկա 41-60

41 Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Գումարելի2541014020345102312345912  63901457064100
Գումարելի  4590241111049021877  408835614  8430  8200
Գումար3000038131450004500050000420042300072300

42․Երկու թվերի գումարը 54260 է։ Այդ թվերից մեկը 19870 է։ Գտի՛ր այդ թվերի տարբերությունը։

Լուծում

54260-19870=35390

35390-19870=15520

Պատ․՝15520

Երկու թվերի տարբերությունը 36540 է։ Այդ թվերից մեկը 17520 է։ Գտի՛ր այդ թվերի գումարը։

Լուծում

36540+17520=54060

17520+54060=71580

Պատ․՝71580

43․Լրացրո՛ւ աղյուսակը։

Նվազելի15420148752015436500847119652151487163122
Հանելի  1540  4782    9542179563663211002148764700
Տարբերություն1388010093192001470521048754213000098422

44. Պատմի՛ր84300 թվի մասին:

  • Թիվը գրի՛ր  տառերով:Ութսունչորս հազար երեք հարյուր
  • 84300-ն ունի   8430 տասնյակ և 0 միավոր
  • Հարևան թվերն են՝ 84301, 84299
  • Հաջորդող թիվն է՝ 84301
  • Նախորդող թիվն է՝ 84299
  • Մեծացրո՛ւ  41789-ով:126089
  • Մեծացրո՛ւ 13970-ով:98270
  • Մեծացրո՛ւ 72084-ով:156384
  • Մեծացրո՛ւ 201470-ով:285770
  • Մեծացրո՛ւ 440064-ով:524364
  • Մեծացրո՛ւ 240747-ով:325047
  • Փոքրացրո՛ւ 30036-ով:54264
  • Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով:64199
  • Փոքրացրո՛ւ 39009-ով:45291
  • Փոքրացրո՛ւ 20940-ով:63360
  • Փոքրացրո՛ւ 11048-ով:73252
  • Մեծացրո՛ւ 10 անգամ(843000) 100 աննգամ(8430000)։
  • Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ(8430), 100 անգամ(843)
  • Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը(84310), հայուրյակը(84400), հազարյակը(85000)
  •  Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։30048
  • Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։84300

45. Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Ռազմիկը գնել է 5 փքաբլիթ, իսկ Տիգրանը՝ 7։ Տիգրանը վճարել է 180 դրամ ավելի, քան Ռազմիկը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած փքաբլիթների համար։

Լուծում

7-5=2

180:2=90

5×90=450 Ռազմիկ

7×90=630 Տիգրան

Պատ․՝Ռազմիկ-450դր․ , Տիգրան 630դր․

Բ․ Օթարին գնել է 4 տուփ հյութ, իսկ Նիկան՝ 8 տուփ։ Նիկան վճարել է 400 դրամ ավելի, քան Օթարին։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած հյութի  համար։

Լուծում

8-4=4

400:4=100

4×100=400 Օթարի

8×100=800Նիկա

Պատ․՝ Օթարի -400դրամ, Նիկա -800դրամ։

Գ․ Պապիկը գնեց 3 կգ ձուկ և 2 կգ խեցգետին՝ վճաելով ընդամենը 7600 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կգ ձկան արժեքը, եթե 1 կգ խեցգետինն արժե 800 դրամ։

Լուծում

2×800=1600

7600-1600=6000

6000:3=2000

Պատ․՝ 2000

Դ․ Նարեկը մայրիկի համար գնեց 7 նարգիզ և 9 կակաչ՝ վճարելով ընդամենը  4100 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կակաչի արժեքը, եթե 1 նարգիզը արժե 200 դրամ։

Լուծում

7×200=1400

4100-1400=2700

2700:9=300

Պատ․՝ 300

46 Ի՞նչ թիվ պետք է լինի հարցական նշանի փոխարեն։

Պատ․՝ 29

47Երրորդ դասարանի Դավիթը դպրոցի պարտիզպանին օգնեց էտել ծառերը։ Ծառի բարձր ճյուղերին հասնելու համար նա կանգենց 13 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքին։ Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Ռազմիկը։

13-1=12

12:2=6

6+1=7

Ռազմիկը կանգնեց 7-րդ սանդուղքին ։

48 Բերքահավաքի ժամանակ սալոր քաղելու համար Աննան կանգնեց 17 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքի վրա։Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Անննա։

17-1=16

16×2=8

8+1=9

Աննան կանգնեց 9-րդ սանդուղքին

49Քանդակի արվեստանոցում կար 24 կգ կավ: Մարտի 21-ից սկսած՝ քանդակագործը օրական 3 կգ կավ է օգտագործում։ Ամսի քանիսի՞ն կվերջանա եղած կավը։

24:3= 8

Կավը կվերջանա մարտի 28-ին

50․ Հրուշակագործը պահեստում ունի 14  կգ ալյուր։ Երկուշաբթի օրվանից նա պետք է ամեն օր 3 կգ ալյուրով բլիթներ  պատրաստի։ Շաբաթվա ո՞րերորդ օրը կվերջանա ալյուրը։

Հինգշաբթի օրը կօգտագործի 12կգ ալյուր , պահեստում կմնա 2կգ ալյուր։

49 Գտի՛ր օրինաչափությունը և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ

1, 2, 6, 24, 240, ․․․։

1×2= 2×3= 6×4= 24×5=124 124×6=744։

50Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։

2700-2600=100

Մանուշակ 100 դ

4200-2600=1600

1600-100=1500

Կակաչ 1500

Продолжить чтение «Լրացուցիչ մաթեմատիկա 41-60»
Реклама