Հեռավար-առցանց ուսուցում, Մաթեմատիկա

Լրացուցիչ մաթեմատիկական առաջադրանքներ

31․ Համեմատի՛ր և դի՛ր համապատասխան նշանը։

4500 ։ 50 < 4500 ։ 5 =90 < 900

6300 ։ 9 > 63000 ։ 900 =700 >70

3200 ։ 80 < 3200 ։ 8 =40 < 400

72000 ։ 9000 < 72000 ։ 900 = 8 < 80

210000 ։ 3000 <210000 ։ 300 = 70 < 700

10000 ։ 5000 < 10000 ։ 500 =20 < 200

32 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Գաթա պատրաստելու համար տատիկը գնել է 4 տուփ կարագ։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կարագ է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կարագի զանգվածը 500 գրամ է։

Լուծում

4×500=2000գր․

2000գ․= 2կգ․

Պատ․՝2կգ․

Բ․ Շոկոլադ պատրաստելու համար մայրիկը գնել է 6 տուփ կակաո։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կակաո է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կակաոյի զանգվածը 500 գրամ է։

Լուծում

6×500= 3000գ․

3000գ․= 3կգ.

Պատ․՝3կգ.

Գ․ 500 գրամ շաքարավազը 200 դրամ է։ Որքա՞ն գումար է հարկավոր

1 կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

1 կգ.=1000գ․

2×200=400դր․

Պատ․՝400դր․

3 կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

1 կգ.=1000գ․

3×400=1200դր․

Պատ․՝1200դր․

Երկուսուկես կգ շաքարավազ գնելու համար

Լուծում

1 կգ.=1000գ․

2×400=800

800+200=1000

Պատ․՝1000

33․Գտի՛ր ա նվազելին և կատարի՛ր ստուգում:

Հիշի՛րՆվազելին կստանաս, եթե հանելին գումարես տարբերությանը:

68907- 34007 = 34900

34007 
34900 
68907 
68907 
34007 
34900 

252717 — 240709 = 12008

240709
 12008
252717
252717
240709
 12008

88000 — 67000 =21000

67000 
21000 
88000 
88000 
67000 
21000 

42887 — 30047 = 12840

30047 
12840 
42887 
42887 
30047 
12840 

    34 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ 1 կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 250 գ խնձոր, 430 գ նարինջ և ելակ։ Որքա՞ն ելակ է օգտագործվել։

Լուծում

430+250=680

1000-680=320

Պատ․՝320 գ․ ելակ։

Բ․ 1 կգ աղցանը պարունակում է  460 գ կաղամբ, 280 գ գազար, 180 գ կանաչի և  եգիպտացորեն։ Որքա՞ն եգիպտացորեն է օգտագործվել։

Լուծում

460+280+180=920

1000-920=80

Պատ․՝80գ․ եգիպտացորեն։

Գ․ Մայրիկը 6 տուփ կաթնաշոռի և 1 տուփ կարագի համար վճարեց 1530 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 տուփ կարագը, եթե 1 տուփ կաթնաշոռն արժե 200 դրամ։

Լուծում                                            

6×200=1200

1530-1200=330

Պատ․՝330

Դ․ Հայրիկը գնեց 3 կգ խնձոր և 2 կգ նարինջ և վճարեց ընդամենը 2400 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 կգ խնձորը, եթե 1 կգ նարինջն արժե 600 դրամ։

Լուծում                                            

2×600=1200

2400-1200=1200

1200:3=400

     Պատ․՝

35 Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

480։ 80 + (54 – 240 : 60) : 50 =6+(54-4)=6+50=56

90 x 9 – 50 x (360 – 4 x 90) =810-50x(360-360)=810-0=810

24 x 0 – 0 x 58 – 240 : 10 =0-24=-24

36 Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։

միրգ 100 գրամի արժեքը200 գրամ500 գրամ 1 կգ
Ելակ80 դրամ160400800
Նարինջ60 դրամ120300600
Դեղձ40 դրամ80200400
Խնձոր35 դրամ70175250

37 Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։

Լուծում

240։6=40

400:40=10

Պատ․՝10

 Բ․ Նարեն  ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց  450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։

Լուծում

450:9=50

250:50=5

Պատ․՝5

38 Լրացրո՛ւ աղյուսակները։

a400600700
b5060100
a x b + a : b400×50+400:50= 20000+8=20008  600×60+600:60= 36000+10=36010  700×100+700:100= 70000+7=70007
a20008005000
b440050
a x b —  a : b2000×4-2000:4= 8000-500=7500800×400-800:400= 320000-2=319998  5000×50-5000:50= 250000-100=249900

39․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։

640 : (48 : 6) + 70 : (700 : 70) =640:8+70:10=80+8=87

360: (42 : 7 ) – 80 : 80 x 60 =360:6-1×60=60-60=0

360 x (42 – 7 x 6) + 87 : 1  =360×0+87=87

40Լուծի՛ր խնդիրները։

Ա․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։ 

Լուծում

4500×3=13500

4500+13500=18000

Պատ․՝18000

Բ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։

Լուծում

1820+140=1960

1820+1960=3780

Պատ․՝3780

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s