Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկա լրացուցիչ 24,01

ա/ Հեծանվորդը  առաջին օրը անցավ 205 կմ ճանապարհ, իսկ երկրորդ օրը՝ 12 կմ-ով ավելի, քան առաջին օրը; Երրորդ օրը անցավ այնքան , որքան առաջին և երկրորդ օրը միասին; Որքա՞ն ճանապարհ անցավ նա 3 օրում;

I օր 205 կմ

II օր 205+12

IIIօր 205+217

Երեք օրում  ? կմ

Լուծում

205+12=217

205+217=422

205+217+422= 844

Պատ․՝ 844կմ

 բ/ Հեծանվորդը առաջին օրը անցավ 92 կմ ճանապարհ, որը 100 կմ-ով պակաս էր երկրորդ օրվա անցածից; Երրորդ օրը նա անցավ 68 կմ; Ընդհամենը որքա՞ն ճանապարհ անցավ հեծանվորդը 3 օրում;

I օր 92  կմ

II օր 92+100

IIIօր 68

Երեք օրում  ? կմ

Լուծում

92+100=192

92+192+68= 352

Պատ․՝ 352կմ

գ/ Զբոսանավը առաջին օրը անցավ 60 կմ ճանապարհ, իսկ երկրորդ օրը՝ 80 կմ-ով ավելի, քան առաջին օրը; Երրորդ օրը անցավ այնքան , որքան առաջին և երկրորդ օրը միասին; Որքա՞ն ճանապարհ անցավ նա 3 օրում;

I օր 60  կմ

II օր 60+80

IIIօր 60+140

Երեք օրում  ? կմ

Լուծում

60+80=140

60+140= 200

60+140+200= 400

Պատ․՝ 400կմ

դ/ Զբոսանավը առաջին օրը անցավ 59 կմ ճանապարհ, որը 201 կմ-ով պակաս էր երկրորդ օրվա անցածից; Երրորդ օրը նա անցավ 150 կմ; Ընդհամենը որքա՞ն ճանապարհ անցավ զբոսանավը 3 օրում;

I օր 59  կմ

II օր 59+201

IIIօր 150

Երեք օրում  ? կմ

Լուծում

59+201=260

59+260+150= 410

Պատ․՝ 410կմ

Օգտվելով բազմապատկման աղյուսակից՝ վերականգնի՛ր հավասարությունը.

ա/ 3    x    3    = 9

    4     x     4    = 16

    5      x    5     = 25

    6     x     6     = 36

     7   x      7      = 49

      8  x      8    = 64

Добавить комментарий

Заполните поля или щелкните по значку, чтобы оставить свой комментарий:

Логотип WordPress.com

Для комментария используется ваша учётная запись WordPress.com. Выход /  Изменить )

Фотография Twitter

Для комментария используется ваша учётная запись Twitter. Выход /  Изменить )

Фотография Facebook

Для комментария используется ваша учётная запись Facebook. Выход /  Изменить )

Connecting to %s